rotusz
Ratusz w Szydłowcu

HISTORIA

 

Przy projektowaniu i pracach budowlanych zatrudnieni zostali Kasper Fodyga,a później jego brat Albrecht.Fundusze na budowę ratusza, rozpoczęto zbierać w 1599 roku, po trzech latach zebrano wystarczającą sumę. W 1626 roku ukończono budowę bryły ratusza, pozostały tylko zadaszenie i tynk. Trzy lata później ukończono budowę ratusza, a przed frontem ustawiono  pręgierz. Na wieży ratusza umieszczono renesansowy hełm (częściowo różniący się od obecnego), niewielkie hełmiki na bocznych wieżyczkach oraz zegar. Ratusz otynkowano no biało a w attyce wymalowano Mękę Pańską metodą sgraffito.

 

W 1809 roku został zdewastowany przez Austriaków, następnie planowano jego rozbiórkę i postawienia nowego ratusza  otoczonego sklepami , jednak tego planu nie zrealizowano. Ponownie budynek ucierpiał podczas I wojny światowej. Górne piętra wieżyzostały wysadzone w powietrze, a ponieważ miasto nie posiadało funduszy na jej odbudowę została nakryta dachem, a wejście na piętro poprowadzono zewnętrznymi schodami. Budynek przebudowywano w 1809, 1918, i 1945 roku ostatecznie uzyskując obecną form

 

RATUSZ

 

Jest symbolem miejskiej samorządności. Powstał na początku XVIIw., w schyłkowym okresie świtności miasta. Jest więc okazały, bo świadczy o dumie mieszczan i dobrobycie, jakim się wówczas cieszyli. Góruje nad rynkiem wysoką wieżą. Dostawiona od strony wschodniej, u dołu jest kwadratowa, na wyższych kondygnacjach ośmioboczna. Przykrywa ja kopulasty hełm.

 

Strony świata wyznaczają cztery tarcze umieszczonego na wieży zegara. Ozdoba budynku, a zarazem bardzo czytelnym późnorenesansowym akcentem architektonicznym, jest wieńcząca ściana attyka z powtarzającymi się rytmicznie arkadowymi blendami i pilastrami. Umieszczone między nimi otwory strzelnicze nadają budowli obronny wygląd.

 

Na narożnikach sterczą wieżyczki-latarnie z hełmami podobnymi do tego na wieży, choć proporcjonalnie mniejszymi.

Ratusz wznoszono przez 27 lat, od 1602 do 1629 r. Do jego budowy użyto miejscowego piaskowca. Przetrwał dziejowe burze i zalicza się do wybitniejszych budowli mieszczańskich w Polsce.

 

 

SZYBKI KONTAKT

  • Adres: Rynek Wielki 1, Szydłowiec
  • Strona www: ratusz.igh.pl

MAPA DOJAZDU